Succes voor de gevoelige creatieveling

Ik zie als kind- en jeugdpsycholoog kinderen tussen de 6 en 18 jaar die écht allemaal verschillend zijn. De zorgen van ouders lijken misschien op elkaar, maar ieder gezin is uniek.

Hoe kan het dat voor iedereen het onderwijs hetzelfde is, terwijl ieder kind anders is? Tja, daar heb je het probleem al. De leerkracht kan namelijk niet voor alle 30 kinderen in de klas een individueel plan maken. En dus lopen sommige kinderen vast in het onderwijs.

Waar kan jouw creatieveling het meeste uithalen?

Een jongen die bij mij in de praktijk kwam was enorm creatief en verzon vaak nieuwe dingen waar ik nog geen seconde over had nagedacht. Zo kwam hij soms met een idee om wat hij bij mij had geleerd makkelijker te onthouden.

Ook hield hij van tekenen en knutselen, was een echte doorzetter en erg origineel. Hij had veel fantasie, kon goed beredeneren en was ook erg gevoelig. Zo voelde hij veel dingen goed aan, bijvoorbeeld wanneer er wat tegen hem werd gezegd wat die persoon niet echt meende. Ook zorgde hij graag voor anderen, omdat hij intuïtief begreep wat er om hem heen gebeurde en hij wilde heel graag dat anderen hem leuk vonden.

Pas op met de uitblinkers!

Doordat deze kinderen zulke doorzetters zijn vinden zij ook van zichzelf dat zij direct alles moeten kunnen. Het zijn vaak echte perfectionisten. En dit zag ik bij deze jongen ook terug. In zijn hoofd zag hij de uitkomst al, terwijl hij nog bij het begin moest beginnen. Hij kon dan niet uitleggen aan zijn leerkracht hoe hij aan zijn antwoord was gekomen wanneer dit werd gevraagd. En voelde dit echt als falen.

Vaak begon hij ook pas met iets wanneer hij eerst (bijna) zeker wist dat het hem ging lukken. Zijn moeder vertelde dat dit bij het leren fietsen al zo was. Hierdoor was hij enorm laat met leren fietsen; uitstelgedrag om de zijwieltjes van de fiets eraf te halen. Hij stelde zulke hoge eisen aan zichzelf die hij niet in één keer kon behalen en dus meerdere keren viel met de fiets. ‘Zie je wel, ik kan het toch niet.’ 

Tip bij faalangst

Een tip bij faalangst is dat je bijvoorbeeld vertelt over hoe je kind, vroeger toen het nog heel klein was, nog niet kon lopen en dit toch heeft geleerd. Laat hierbij bijvoorbeeld foto’s zien dat je kind kruipt of nog in de box ligt. Of vertel over je eigen schoolperiode of de baan die je nu hebt. Ben je daar in één keer gekomen of ook in stappen? Merk je dat jouw kind faalangstig is? You&Me Psychologie biedt faalangsttraining om het zelfvertrouwen weer te versterken!

Op de toekomst van de kinderen!

Groetjes,

blog
Ps: Deel ook dit blog om zoveel mogelijk mensen te laten zien dat zij er niet alleen voor staan en worden erkend. Ken jij iemand die ook heel veel aan deze informatie zal hebben? Deel dan zeker deze blog!